Blacha trapezowa i blachodachówka to jedne z chętniej stosowanych lekkich pokryć dachowych. Jeżeli zastanawiamy się, które z nich wybrać, warto poznać polecane zastosowania tzw. trapezów oraz blachodachówek. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę wybierając pokrycie dachu ze stali.
Co to jest blacha trapezowa i gdzie się ją stosuje?
Blachy trapezowe to popularne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko jako pokrycie dachowe, ale także jako materiał na ogrodzenie, obicie elewacji lub bram garażowych. Blacha ta produkowana jest ze stali ocynkowanej, powlekanej powłokami lakierniczymi. Charakteryzuje się przetłoczeniami w formie trapezu, skąd wzięła się jej nazwa. Pokrycia z blach trapezowych stosowane są zarówno na budynkach mieszkalnych jak i gospodarczych. W zależności od gęstości i wysokości przetłoczeń, blachy trapezowe są także stosowane jako pokrycie dachowe na dużych obiektach (halach, magazynach), budynkach przemysłowych, wiatach oraz wykorzystywane jako ogrodzenia, podbitki i sufity.

Dlaczego warto wybrać blachę trapezową?
Blacha trapezowa jest chętnie wybierana przez inwestorów z uwagi na łatwość montażu, wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, a także korzystną cenę. To lekkie pokrycie, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Właściwie ułożona blacha jest szczelnym pokryciem, które uniemożliwia przedostanie się wody do wnętrza budynku. Jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Pokrycie dachu z blachodachówki
Blachodachówka to trwałe i eleganckie pokrycie dachowe, które swoim wyglądem nawiązują do tradycyjnych dachówek ceramicznych. Blachodachówka stosowana jest przede wszystkim jako pokrycie w domach jednorodzinnych oraz innych budynkach, gdzie ważne są względy estetyczne – sprawdza się zarówno w obiektach w stylu klasycznym (np. dworkach lub kamienicach) jak i w nowoczesnych projektach.
Blachodachówki produkowane są z blach ocynkowanych, powleczonych powłokami ochronnymi, które zabezpieczają blachę przed działaniem czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo nadają jej elegancki wygląd. Co ważne, blachodachówki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej – od tradycyjnych kolorów dachówek ceramicznych, po eleganckie ciemne barwy stosowane w nowoczesnym designie.
Blachodachówka to uniwersalna propozycja lekkiego pokrycia dachowego, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Blachodachówka czy blacha trapezowa?
Wielu inwestorów zastanawia się, kiedy warto wybrać blachodachówkę, a kiedy blachę trapezową. Pierwszym czynnikiem warunkującym ten wybór jest sam kształt połaci dachowej. Blachy trapezowe można stosować na dachach prawie płaskich, których spadek wynosi minimum 9%. Natomiast blachodachówka to pokrycie rekomendowane na dachy, gdzie nachylenie połaci wynosi minimum 14%.
Na dachach skośnych pokrycie jest lepiej widoczne, dlatego warto zainwestować w blachodachówkę, która pięknie prezentuje się zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych projektach.
Wielu inwestorów, zastanawiających się nad wymianą dachu, rozważa wybór między blachodachówką, a blachą trapezową. Decydując się na blachodachówkę trzeba pamiętać, że w tym przypadku ważny jest rozstaw łat i kontrłat oraz wspomniany kąt nachylenia dachu (szczegóły dotyczących krycia dachu blachodachówką oraz przygotowania dachu pod montaż blachodachówki prezentujemy na naszym blogu). Natomiast blacha trapezowa to pokrycie, które można dopasować praktycznie do każdego dachu.
Obydwa rodzaje pokrycia są lekkie i odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Ostateczny wybór między blachą trapezową, a blachodachówkę determinują: cena produktu, cena montażu, parametry dachu oraz walory estetyczne.