Dach czterospadowy cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na praktyczny i atrakcyjny kształt. W zależności od rodzaju oraz indywidualnych oczekiwań, dach czterospadowy można zastosować do wielu zaawansowanych projektów. W artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje dachu czterospadowego i podpowiadamy, czym pokryć taki dach.
Co to jest dach czterospadowy?
Dach czterospadowy to inaczej dach kopertowy, składający się z 4 połaci (dwie z nich są w kształcie trapezów i zbiegają się w kalenicy). Można go wykorzystać do pokrycia nieruchomości jednorodzinnych, jak i domów piętrowych. Jeśli zostanie prawidłowo zaprojektowany, bezsprzecznie wpłynie na komfort użytkowania oraz estetyczny wygląd całego budynku.
Jakie są charakterystyczne cechy dachu czterospadowego?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że dach wielospadowy jest odporny na silne podmuchy wiatru. W Polsce to bardzo ważne, ponieważ przy dzisiejszych anomaliach pogodowych (mocne gradobicia, porywiste wiatry), solidne zadaszenie staje się niezbędne niezależnie od zamieszkałego regionu.
Oprócz tego błyskawicznie odprowadza wodę deszczową i umożliwia wygospodarowanie stosunkowo dużej ilości miejsca, nawet przy większym nachyleniu. Dach czterospadowy charakteryzuje się nie tylko świetną trwałością, ale również wysoką estetyką.
Wykonanie dachu czterospadowego w porównaniu do zadaszenia dwuspadowego kosztuje nieco więcej. Wynika to z faktu, że ekipy budowlane muszą wykonać więcej pracy ze względu na docinanie wielu elementów, ilość krokwi narożnych czy skośnych linii cięcia.
Rodzaje dachów czterospadowych – kopertowy, namiotowy, mansardowy
Dach czterospadowy wyróżnia się bogactwem form – w zależności od naszych preferencji możemy wybrać zadaszenie kopertowe, namiotowe oraz mansardowe. Poniżej wyjaśniamy, czym charakteryzuje się każda z tych odmian.
Dach kopertowy
Dach kopertowy to jedna z najpopularniejszych form dachu czterospadowego. Tworzą go dwie połacie trapezowe oraz dwie połacie trójkątne. Te pierwsze są przeciwległe i zbiegają się względem siebie. Drugie natomiast są równoległe, co w połączeniu wszystkich czterech połaci, daje układ koperty.
Dach namiotowy
Dach namiotowy nie posiada kalenicy. Został wyposażony w kilka trójkątnych połaci, które zbiegają się na jednym wierzchołku (ich ostateczna ilość zależy od kształtu rzutu danego budynku).
Warto również wspomnieć, iż dach namiotowy jest znany również jako dach brogowy, czyli dach przesuwny na 4 wkopanych w ziemię brożynach (słupkach).
Dach mansardowy
Dach mansardowy został wyposażony w połacie składające się z górnej oraz dolnej części o różnych kątach nachylenia (dolna jest niemal pionowa). Bardzo często nazywany jest również dachem dwukondygnacyjnym ze względu na obydwie płaszczyzny różniące się nachyleniem.
Do jakich projektów pasuje dach czterospadowy?
Nieruchomości z dachem czterospadowym są niezwykle praktyczne i eleganckie. To jedne z najczęściej stawianych budynków przez inwestorów, dekarzy oraz firmy budowlane. Nawiązują one do nowoczesnych projektów z otwartymi salonami, kuchniami czy gabinetami do pracy.
Warto również wspomnieć, iż domy z dachem czterospadowym nie wymagają stawiania ścian szczytowych i mogą być wykorzystywane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i gospodarczym.
Najczęściej dach czterospadowy spotykamy w projektach:
- domów parterowych;
- domów z poddaszem użytkowym;
- domów piętrowych.
Czym pokryć dach czterospadowy – blachodachówka na wymiar i blachodachówka dwumodułowa
Pokrycie dachu czterospadowego blachodachówką na wymiar i blachodachówką modułową okazuje się niezwykle wygodne, ponieważ arkusze mają niewielki rozmiar oraz stosunkowo niską wagę.
Dekarze, inwestorzy oraz firmy budowlane doceniają również ekonomię tego rozwiązania (możemy dokładnie obliczyć, ile arkuszy powinniśmy kupić). Ponadto – ze względu na niewielkie rozmiary – ryzyko uszkodzenia profilu dachowego zdecydowanie się zmniejsza.
Stalowe pokrycia dachowe to nie tylko wygoda, niska waga oraz minimalistyczne rozmiary. To również trwałość i stabilność ze względu na przylegające do siebie arkusze, dzięki którym dach robi się bardziej szczelny.
Oczywiście kluczowy jest wybór blachodachówek stworzonych z materiałów najwyższej jakości – tylko w taki sposób możemy zapewnić wysoki stopień ochrony dla naszej nieruchomości.